Trafik kazalarında yaşanılan maddi kayıplar her ne kadar kasko ve sigorta tarafından karşılanıyor olsa da, kazaya neden olan araçlardaki ikinci el değerinde yaşanılan düşüş, araç değer kaybı tazminatı ve değer kaybı davalarına konu olmaktadır.  Kasko ve sigorta şirketleri, kazalarda araçlarında oluşan hasarı gidermektedir. Fakat bir araç kaza sonrası her ne kadar tamir ediliyor olsa da, kazandan kaynaklı ikinci el değerinde fiyat farkı oluşmaktadır. Bu durum araç sahiplerinin maddi zarara uğramasına sebep olur.

Araç Değer Kaybı Tazminatı, araç değer kaybı davası nasıl açılır hesaplama

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Kazalarda araçta değer kaybı söz konusu olduğunda bu durumdan kaynaklanan maddi zararın karşı taraftan talep edilmesi, aracın değer kaybı tazminatı olarak ifade edilmektedir. Trafik kazalarında kazaya karışan kişilerin araçlarında oluşan hasar her ne kadar giderilmiş olsa da, bu kazadan kaynaklı aracın değerinde bir düşüş yaşanmaktadır. Bu durumda araç değer kaybı tazminatı talep etmek mümkündür. Zira kimi zaman bu değer kaybı oldukça yüksek meblağlar olabilmektedir. Değer kaybına ilişkin talep edilecek tazminat için mağdurların araç değer kaybı davası açmaları gerekir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama

Değer kaybı davalarında merak edilen hususlardan birisi de, araçta oluşan hasarın yaratacağı değer kaybının nasıl ölçüldüğüdür. Araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılırken aşağıdaki kıstaslar göz önüne alınır ve hesaplama belirtilen kriterler çerçevesinde yapılmaktadır.

  • Aracın Marka ve Modeli
  • Aracın kilometresi
  • Aracın üretim yılı
  • Aracın Hasar Geçmişi
  • Aracın Hasar Geçmişinin Niteliği
  • Aracın Trafiğe Çıktığı Tarih
  • Aracın 2. El Rayiç Bedeli

 

Araç Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Araç değer kaybı davası amacı itibariyle, kaza sonrası aracın 2. El değerinden daha düşük fiyata satılması sonucu aradaki farkın doğurduğu maddi kayıpları telafi etmektir. Trafik kazası nedeniyle araçlarda oluşacak değer kaybı tazminatı için açılacak davada kazaya neden olan şoförlerin kusur oranları değer kaybı tazminatının alınabilmesi için belirleyicidir. Burada trafik kazasında karşı tarafın kusurlu olması durumunda aracı değer kaybeden kişi karşı taraftan bu değer kaybına ilişkin hak talep edebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Kime Karşı Açılır?

Araçta değer kaybı tazminatı için dava açmak istemeniz halinde davanın muhatabı kazada kusurlu olan aracın sahibidir. Kusurlu olan araç şirket aracı olması durumunda dava şirkete karşı açılır. Kaza yapılan aracın şirket aracı ya da şahsi araç olmasının değer kaybı tazminatı alınabilmesi açısından bir önemi bulunmaz. İki şekilde de, aracınız değer kaybına uğramış ise, dava açılması mümkündür.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi

Kaza sonrası 2. El değerinde yaşanan düşüş nedeniyle aracın değer kaybı davası açacak olan kişiler için bu sürecin hukuki anlamda kusursuz bir şekilde yürütülmesi gerekir. Zira aracınızda yaşayacağınız değer kaybı sizi maddi anlamda zarara uğratmanın yanı sıra, sürecin hukuki temeli doğru oluşturulamaz ise, açacağınız dava sonucunda da maddi ve manevi hak kaybına uğramanız mümkündür. Bu nedenle gerek dilekçe hazırlanması gerekse de dava sürecinin yürütülmesi aşamalarında uzman bir tazminat avukatı ile söz konusu süreci yürütmek size avantaj sağlayacaktır. İnternet üzerinden bulacağınız dilekçeler ile dava açmak, bir takım riskleri barındırır. Söz konusu dilekçelerin kim tarafından hazırlandığı belirli olmamakla birlikte, hukuki anlamda geçerliliği de tartışma konusudur.

Araç Değer Kaybı Davası Ne Kadar Sürede Açılmalıdır?

Araçta değer kaybına sebep olan kaza sonrası dava açılabilmesi için belirli bir zamanaşımı süresi bulunur. Kaza tarihinden itibaren araç değer kaybı davası açılmaması hak düşürücü süre zarfında tazminat talep edilmediğinden, bu iki yıllık sürenin aşılmamış olması gerekir.

Kaynak: Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Tazminatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir