Tazminat davalarında konu olan hususlardan birisi de doktorun yanlış tedavi uygulaması, yanlış teşhis konulması, kusurlu tedavi süreci gibi durumlardan kaynaklanan zararlardır. Hiç kuşku yok ki hekimler, hastanın mevcut rahatsızlığının giderilmesi adına mesleğini icra etmektedir. Fakat kimi durumlarda hasta açısından zarar oluşturabilecek yanlış tedavi ya da yanlış tıbbi müdahale söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlar ise tazminat davalarının açılmasını mümkün kılar. Yanlış tedavi nedeniyle tazminat davası açacak olan kişiler açısından maddi ve manevi tazminat talep edebilmek mümkündür.

Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat

Hekim tarafından uygulanan yanlış tedavi nedeniyle açılan davalar, malpraktis davaları olarak adlandırılır. Malpraktis davası açmak isteyen kişiler, hekimin sorumluluğundan doğan hatalar nedeniyle yaşadığı zararı tazmin edebilmektedir. Bilinmesi gerekir ki yanlış tedavi nedeniyle tazminat alınabilmesi için hekim hatasının kanıtlanması gerekir. Bu noktada bir çok tıbbi prosedür uygulandığı için tazminat talebinde bulunacak olan bireyin, hekim hatasını kanıtlayabilmesi ancak hekim sorumluluğu ve malpraktis davalarında uzman bir avukat ile dava açması önerilir.

Uygulanan tedavinin yanlış olup olmadığı, hekimin özen sorumluluğunun yerine getirilip getirilmediği, hastanın tedavi hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilip bilgilendirilmediği, hastane ya da kurumun sorumluluklarını yerine getirip getirmediği, yardımcı sağlık personellerinin sorumlulukları, tedavi uygulama yöntemleri… gibi bir çok teknik ayrıntı bu süreçte incelenmekte olup yanlış tedavi nedeniyle tazminat talep edecek kişilerin sağlık hukuku anlamında bilgiye ve deneyime ihtiyaçları olmaktadır.

Burada yanlış tedavi nedeniyle tazminat davasının nasıl açılacağı, yapılan tedavi ya da ameliyata dair süreç içerisinde yer alan her kademediki kişi ya da kurumların sorumluluklarının ve hatta hastanın sorumluluklarının ne olduğu, yanlış tedavi nedeniyle tazminat haklarının nasıl savunulacağı, yanlış tedavi sonrası yaşanılan zararın nasıl giderileceği konularnda uzman bir sağlık hukuku avukatı tarafından destek alınmasının önemlidir.

Yanlış Tedavi Gören Hasta Tazminat Davası Açabilir mi?

Yanlış yapılan tedavi sonrası bireylerin tazminat davası açma hakları bulunmaktadır. Burada tedavinin yanlış yapıldığı kararı değerlendirme süreci gerektirmekte ve bilirkişi tespiti gerekmtirmektedir. Yanlış tedavi sonucu tazminat davası açmak isteyen bireylerin açılacak tazminat davası içerisinde tedavinin yanlış yapıldığını ispat etmesi gerekir. Yanlış tedaviye maruz kalan bireyin bu süreçte açacağı tazminat davası için hukuki anlamda desteğe ihtiyacı olabilmektedir. O nedenle yanlış tedavi nedeniyle açılacak olan tazminat davalarında bireylere uzman bir sağlık hukuku avukatı ile tazminat davası açmaları önerilmektedir.

Yanlşı tedavi durumunun tespiti tıp bilgisi gerektiren bir konudur. O nedenle açılacak tazminat davası içerisinde tedavinin yanlış yapılıp yapılmadığı bir bilirkişi tarafından belirlenmelidir. Bilirkişi tedavinin yanlış yapıldığını belirlemesi sonucu tedaviyi gerçekleştiren doktora cezai işlem ya da tazminat hükmedilebilmektedir.

Malpraktis Nedeniyle Tazminat Davası

Hekimin uyguladığı yanlış tedavi sonucunda açılan davalara malpraktis davası adı verilir. Malpraktis hekim sorumluluklarının yerine getirilmemesinden kaynaklanacağı gibi bu tür davalarda hastane ya da kurumun hataları, yardımcı sağlık personelinin hataları da tazminata konu olabilmektedir. Yanlış tedavi nedeniyle tazminat hakkı ortaya çıkabilmesi için uygulanan tedavinin yanlışlığının, tedavi sürecinde ve sonrasında ortaya çıkan zararların ispatının yapılması gerekir.

Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat

One thought on “Yanlış Tedavi Nedeniyle Tazminat

  • Merhaba; 31.12.2014 gecesi sağ tarafımı kullanamamla beraber algılamada durma ve görmede problem yaşamamla birlikte eşim beni öncelikle özel bir hastaneye getirdi.Buradan hastane çalışanı eşinizi devlet hastanesine getirin gerekli uxmsnlarımız yok demesi üzerine beni İSTSNBUL KARTAL EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANE sine getiriyor. Ben kendimi ifade etme gücüm dahi olmamadına karşın basit bir kan tahlili yapılarak ve ani tansiyon düşüklüğüdür eşinizin bir şeyi yok görmede düzelir denilerek doktor tarafından gönderiliyorum.Ertesi gün görmemdeki sıkıntıntının devam etmesi üzerine iki gözümünde sağ tarafı alanları görmüyor.Kocaelide tanıdığım bir doktoru aradım ve bana şunu döyledi: seni nasıl bırakırlar beyne emboli atmış ve ilk 6 saat in çom müdehale etmede çom önrmli olduğunu döyledi. Bunun üzerineKOCAELİ DERİNCE EĞİT.ARŞT.HAST. 15 günlük bir tedavi sürecim başladı. Fakat kısmı körlük kaldı.Tabi en kötüsü o an hayattımdanda olabilirdim. Şimdi bu hastane ve hakkımda karar veren doktor için maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum.Size sorum kazanma olasılığım varmı hastane ve doktor için gerekli cezai yaptırım uygulanabilirmi.Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir