Tehdit ve şantaj mağduru bireyler açısından yaşadıkları üzüntü ve korku karşısında tazminat davası açmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Tehdit ve şantaj nedeniyle tazminat almak isteyen kişiler açsısından öncelikle maruz kalınan tehdit ve şantajın ispat edilmesi ve karşı tarafın bu eylemlerden ceza alması gerekir. Öyle ki Tehdit ve Şantaj Nedeniyle Tazminat Davası açılmadan önce mağdur bireyin, bu eylemi gerçekleştiren kişiye ceza davası açması ve bu davanın sonuçlanması icap eder.

Tehdit ve Şantaj Nedeniyle Tazminat

Toplum içerisinde kimi zaman yapılan eylemler, kanuna aykırılık doğurabilmektedir. Bu aykırılıklardan en sık karşılaşılanları, birisinin tehdit edilmesi, ailesinin tehdit edilmesi, şantaj yoluyla karşı taraftan maddi ve manevi çıkar sağlamaya çalışması, tehditle para isteme, şantaj yaparak cinsel birlikteliğe zorlama, internet üzerinden (facebook, whatsapp, twitter…) tehdit ve şantaj şeklinde sıralanabilir. Tehdit ve şantaj nedeniyle maddi ve manevi tazminat talep edebilmek mümkündür. Fakat öncelikle açılacak bir ceza davası ile karşı tarafında bu eyleminin ispatı gerekecektir.

Tehdit ve şantaj nedeniyle açılacak ceza davası sonuçlandıktan ve karşı taraf bu eylemlerinden dolayı ceza aldıktan sonra, bu kişiye yaşadığınız maddi ve manevi zararın karşılanması adına tazminat davası açmanız mümkündür. Tehdit ve şantaj suçları, niteliği itibariyle kasten işlenebilecek suçlardır. Tehdit ve şantaj eylemini gerçekleştiren kişiler açık bir şekilde ikili dialog halindeyken tehdit ve şantaj yapabildikleri gibi, isimsiz mektup, telefonla tehdit ve şantaj, sosyal ağlar üzerinden mesaj yoluyla tehdit ve şantaj davranışı içerisinde olabilmektedirler. Özellikle internetin gelişmesiyle günümüzde Facebook, Twitter, Whatsapp gibi mecralardan bir çok kişi tehdit hakaret ve şantaja maruz kalabilmektedir.

Tehdit ve Şantaj Nedeniyle Tazminat Davası Açılabilir Mi?

Tehdit ve şantaj mağduru kişiler gerek kişilik haklarının saldırıya uğraması gerekse de bu davranış sonucu oluşabilecek maddi zararlarının giderilmesi adına tazminat davası açabilmektedirler. Bu konuda uğranılan zararın tazmini için öncelikle karşı tarafa suç duyurunda bulunulması ve ceza davası açarak, bireyin bu suçlardan ceza almasının sağlanması gerekir. Ceza davası devam ederken tazminat davası açılması da mümkün olsa bile, hakim ceza davasının sonuçlanmasını bekleyerek, karşı tarafın suçlu olup olmadığının belirlenmesi isteyecektir. O yüzden ceza davasının sonuçlanmasından sonra tehdit ve şantaj nedeniyle tazminat talep etmek daha uygundur.

Tehdit ve şantaj nedeniyle tazminat talep etmek isteyen kişiler açısından, karşı tarafa açılacak ceza davasında, maruz kalınan tehdit ve şantaj eyleminin nitelikli hali olması durumunda alınacak ceza da artacaktır. Örneğin tehdit eden kişinin kimliğini gizlemeye çalışması, yüzünü kapatması, isimsiz aramalar, fake hesap açarak sosyal medya üzerinden tehdit… şeklinde gerçekleştirilecek tehdit ve şantaj sonucu işlenen suç nitelikli olarak kabul edilmektedir.

Tehdit ve Şantaj Nedeniyle Tazminat

2 thoughts on “Tehdit ve Şantaj Nedeniyle Tazminat

  • Merhabalar, öncelikle kolaylıklar dilerim. Sorum ve sıkıntım şu; annemin babadan kalma yeri var fakat bu yer ne tam olarak bölünmüş ne de bireysel olarak ellerine bir tapu verilmiş. Anlayacağınız yer bir bütün halinde ve memlekette yaşayan kardeş grupları bu yeri kendileri için kullanıyorlar. Dedem 18 çocuğa sahip ve bunların en küçüğü olan dayım yerin satışı için mahkemeye vermiş. Haliyle bizden yerin satışının durdurulması için imza istiyorlar. Fakat bunu zorla ve tehdit yoluyla yapmaya çalışıyorlar. Kendileri illegal bir biçimde bu yerleri bölüşmüş, evler yapılmış ve bugüne kadar hiçbir şekilde anneme ‘gel burası senin, seninde babanın yeri. geç otur, evini barkını yap. Fındığını topla, tarlanı kullan’ denmemiştir. Aksine ‘kızlara yer yok, evlenen buradan yer alamaz. biz yeri aramızda böldük, yol kenarları bizim göl sizin olsun’ diyerek aşşağılamışlardır. Şimdi esas meseleye geleyim; Büyük dayımın oğlu psikolojik bozuklukları olan ve şiddet eğilimli, hasta ruhlu birisi. Zaten tanıyan herkes o’na ‘Deli’ der, lakabı budur. Bir kaç hafta önce bana yerin satışının durdurulması için annemin imza vermesini, eğer vermezse kapıma geleceğini ve gelirse bunun bedelini kimsenin ödeyemeyeceğini söyleyerek tehdit etti. Bende ona makul bir izahta bulunarak geçiştirdim. Bu şahıs cevap olarak bana facebook üzerinden dün şunları yazdı. Mesajı tırnak içine alarak aynı metni kopyalayıp size gönderiyorum.

    ”Koçum boş boş konuşma Satışa mi verecen hı bekleme yarı dan itibaren ver. Vermeyene şerefsizdir. Haydi bakalım turkiyede kaça bilecek yer saklana bilecek bir yer şehir ilçe koy mahalle bulamazsın. Sen kendini bi bok sanıyorsun ama içi boş bir insansın. Onur gurur nedir bilmezsin. Ben onur gurur biliyorum beni babamın mezarı orda ben babanın mezarına gidemezsem sizin yaşamaya hakkınızda yok. Şimdi ister bu lafımı tehdit olarak algılayan istersen sen haklısın de. Ben annenden hiç birşey istemiyorum. Aksine ben veriyorum onun adına topu çıkacak diyorum.. Ama sizin bir yaranın var gizliden gizliden düşmanlık yapıyorsunuz. Yaptığınız düşmanlığıdır söylemeye cesaretiniz bile yok Arkadaşlık isteği gönderiyorsun ben kabul etmiyorum etmem için bir sebebi şöyle bana. Beni sen sildin engelledin daha ne diye kabul edeyim tekrardan silip engellemen icin mi

    Şimdi hiç biriniz umrumda değilsiniz ne haliniz varsa görün. Ben gelin yerinizi alın dedim. Ama sanki sizi ananıza bacınıza küfür etmiş gibi muamele gördüm. Yer ya bölünür yada bu şekilde sonuna kadar gider. Kimseninde götü yemez satışa vermeye..” Dava etmek istiyorum ve sizden bu konuda bilgi talep ediyorum.

  • Merhaba benim bir sorum olacak. Ben internetten tanıştığım kişi ile görüşmeye başladım ve daha sonra ayrıldık ancak görüşürken bende birkaç özel resim istedi ve ayrıldıktan sonra bu resimleri benim tanıdığım tanımadığım insanlara mesaj olarak yolladi ve beni oglumla tehdit etti Facebook üzerinden farklı hesaplar açıp resimlerimi kullandı ve bana farklı hesaplardan sürekli tehdit mesajları attı bende bunların çıktısını alıp mahkemeye verdim ve bana kendisinin polis olduğunu söyledi sahte polis kimliği ile tanıttı kendisini mahkeme devam ediyor ama savcı yakın zamanda karar vereceğini söyledi karşıdaki kişi ne kadar ceza alır bu olaydan sonra ben psikolojik tedavi görmeye başladım 2 ay hastanede yattım hastanede intihar girisimim oldu bunlar doktor raporu ile savcılığa verildi. İşime gidemez oldum. Bu kişi ne kadar ceza alır ve maddi manevi tazminat davası şuanda acabilirmiyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir