12 bankaya karşı yürütülen soruşturmada suni kredi oranı oluşturarak banka kredisi kullanan tüketicilerin zarara uğratılması sebebiyle Danıştay adı geçen bankaların 2007 ile 2011 yılları arasında özellikle tüketici kredisi, konut kredisi ve taşıt kredilerinde oluşturdukları yapay faiz oranları nedeniyle mağdurların bu durumdan doğan zararlarına karşı bankalara tazminat davası açabilecekleri yönünde kararı onadı. Kartel banka davası olarak adlandırılan bu süreçte 12 bankaya tazminat davası açarak tüketiciler suni faizlerden kaynaklanan zararlarını tazmin edebilirler.

kartel banka faizi

12 Bankaya Tazminat Davası

2007 ile 2011 yılları arasında suni olarak oluşturdukları yüksek faizlerle tüketicilerini zarara uğratan bankalara yönelik tazminat davası açılabilmektedir. Bu noktada davalarda kredinin çekildiği tarih baz alınarak diğer banka faizleri ile kartel bankalardan çekilen faiz oranları karşılaştırılıp tüketicinin zararı 3 katına kadar alınabilmektedir.

Kartel Davası Hangi Kredileri Kapsamaktadır?

12 bankaya açılacak tazminat davası için tüketicinin belirtilen tarih aralığında Tüketici Kredisi, Konut Kredisi ve taşıt kredilerinde uyguladıkları suni faizlerde ön plana çıkmaktadır. Tüm kredi çeşitlerinde bankaların bu uygulamaya gitmediği özellikle belirtilen bu 3 kredi türünde bankaların ortak bir suni faiz oluşturdukları yönünde çıkan haberler basında yer almaktadır.

Kartel Banka Faizlerinde Zamanaşımı Süresi Var Mı?

2007 ile 2011 arasında çekilen kredilere ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi açısından açılacak kartel banka davalarında zaman aşımı süresi 10 olduğundan örneğin 2007 yılının eylül ayında çekilmiş ise krediniz, bankaya tazminat davasını en geç 2017 eylül ayına kadar açmanız gerekecektir.

12 Bankaya Tazminat Davası Açarsam Ne Kadar Tazminat Alırım?

Kartel Banka davalarında alınabilecek tazminat miktarı kredinin çekildiği günün gerçek faiz oranları ile suni kredi oranlarının arasındaki farkın oluşturduğu zararın 3 katına kadar olabilmektedir.

Bu dönemler arasında örneğin 100 bin TL’lik ev kredisi çeken bir vatandaş yüzde 1 faiz oranından toplamda 172.000 TL ödemesi gerekirken suni faiz oranlarının kartel bankalar tarafından 1.20 olarak ayarlanması sonucu 189.000 TL ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu durumda kartel bankalar ortalama bir ev kredisinde vatandaşı 12.000 TL’nin üzerinde zarara uğratabilmektedirler.

Yaşanılan maddi zarar sonrası bu 12 bankaya, zararlarının 3 katına kadar tazminat davası açılması mümkündür. Bu da 36.000 TL tazminat hakkı elde etmenize olanak sağlayabilmektedir.

Yukarıda verdiğimiz örnek alıntıdır.

Kaynak: http://www.halilibrahimcelik.av.tr/bankalara-tazminat-davasi/

12 Bankaya Tazimat Davasını Nasıl Açarım?

Adı geçen 12 banka için yaşadığı maddi zararı tazmin etme yoluna gidecek kişilerin bu bankalara tazminat davası açma hakları bulunmaktadır. Peki 12 bankaya tazminat davası nasıl açılır? Burada tüketiciler için bankaların tüketiciyi dikkate almaması, tüketicinin muhatap bulamaması, bankaların gerekli belgeler için tüketiciye zorluk çıkarması gibi durumlarla karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. O yüzden bankalara tazminat davası açarken uzman bir hukukçudan destek alınması gerekebilir.

Kartel Banka Faizi Tazminat Davası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir