Trafik kazası ya da iş kazası sonucu yaşamını yitiren kişilerin sağlığında maddi destek sağladığı ailesi ve yakınları, kişinin vefatı ile birlikte bu maddi destekten mahrum kalmaktadırlar. Bu noktada kanun, yaşadığı dönemde ailesi ve yakınlarına destek olan kişilerin, trafik kazası ya da iş kazası sonucu vefat etmeleri durumunda ailesinin mağduriyetini telafi amacıyla destekten yoksun kalma tazminatı alabilmelerine olanak sağlamaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı, halk arasında kan parası olarak bilinir. Hukuki olarak ise iş kazası ya da trafik kazası sonucu vefat eden kişinin destek olduğu bireylere ödenen maddi tazminat türüdür. Trafik kazaları ile ilgili alınabilecek tazminatlar hakkında ayrıntılı bilgiyi “trafik kazası tazminatı” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimler Tarafından Alınır?

Destekten yoksun kalma tazminatı vefat eden kişinin sağlığında maddi destek olduğu kişiler tarafından alınabilmektedir. Burada genel olarak destekten yoksun kalan kişiler aile bireyleri olmakla birlikte, destekten yoksun kalma tazminatı almak için kan bağı bulunması gibi bir zorunluluk yoktur. Açılacak olan destekten yoksun kalma tazminatı davası içerisinde bireylerin, bu maddi tazminat türünü almaları için vefat eden kişinin sağlığında maddi desteğini aldıklarını ispat etmeleri yeterlidir. Trafik kazası ya da iş kazası nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı için başvuru yapacak olan kişilerin çocukları, eşi, annesi, babası, kardeşleri ya da 3. bir kişi bu tazminatı almak için dava açabilir.Destekten yoksun kalma tazminatı davası açacak olan kişilerin sadece mirasçı olmaları gerekmez.

 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?

İş kazası sonrası vefat eden ya da trafik kazası nedeniyle vefat eden kişinin yakınlarının bu süreçte merak ettiği konuların başında destekten yoksun kalma tazminatını nasıl alacaklarıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı alınabilmesi için vefat durumunun olması gerekir. Yani yaralamalı trafik kazalarında ya da yaralanmalı iş kazası durumlarında destekten yoksun kalma tazminatı alınması mümkün değildir. Destekten yoksun kalma tazminatı nasıl alınır diye merak eden kişiler açısından talep edilecek olan bu maddi tazminat için ölenin yakınlarının dava açması gerekir. Bu tür davalarda olayın niteliği, dava sürecini doğrudan etkilemektedir.

 

Trafik Kazası Nedeniyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Ölümlü trafik kazalarında vefat eden kişinin desteğinden yoksun kalmış kişiler, bu mağduriyetlerinin telafisi için destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmektedirler. Bir çok kişi yasal haklarını bilmedikleri için destekten yoksun kalma tazminatı alıp alamayacakları konusunda sorun yaşamaktadır. Burada destekten yoksun kalma tazminatı davası açıldığında trafik kazası sonucu ölüme sebebiyet veren sürücü, araç sahibi ve sigorta şirketi bu tazminattan ortak sorumludurlar. Burada trafik kazası nedeniyle destekten yoksun kalma tazminatı ödeyecek olan, öncelikle trafik sigortasıdır. Dava sonucu trafik sigortasını aşan bir miktarda tazminata hümedildiğinde ise bu aşan kısım sürücü ve araç sahibi tarafından ödenmektedir.

İş Kazası Nedeniyle Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

İş kazaları ülkemizde gerekli tedbirlerin alınmaması, çalışanlara doğru eğitimlerin verilmemesi, iş güvenliği kurallarının uygulanmaması… gibi bir çok nedenden dolayı iş kazası yaşanmaktadır. Bu tür kazalar yaralanmalı iş kazası veya ölümlü iş kazası olmak üzere ikiş şekilde sonuçlanabilir. Ölümlü iş kazası nedeniyle vefat eden kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilirler. Bu tazminatın ödenme amacı, kişi vefat etmeseydi, kişinin desteğini alan kişilerin, iş kazası nedeniyle ölen kişi sonrası bu destekten yoksun kalmalarıdır. İş kazalarında da destekten yoksun kalma tazminatı yalnızca mirasçılar tarafından değil, ölenin sağlığında maddi destek sağladığı kişiler tarafından da talep edilebilir. İş kazası nedeniyle alınabilecek tazminatlar hakkında “iş kazası tazminatı” yazımızı okuyabilirsiniz. İş kazası sonucu maddi tazminat talep edecek olan bireylerin yasal haklarını bilmeleri, destekten yoksun kalma tazminatı alabilmeleri adına son derece önemlidir.

 

Kan Parası Nedir Kan Parası Nasıl Alınır?

Trafik kazası ya da iş kazası sonrası vefat eden kişilerin yakınlar, yaşadıkları üzüntü veya yoksun kaldıkları destek nedeniyle tazminat alabilmektedirler. Halk dilinde kan parası olarak adlandırılan bu durumun hukuki karşılığı tazminat olmaktadır. Vefat eden kişilerin yakınları, bu noktada kan parası olarak hukuki zeminde, maddi ve manevi tazminat talep edebilmektedirler. Burada kaza sonrası ölen kişinin ailesi kan parası adı altında olmayıp, yaşadığı derin acı nedeniyle maddi tazminat alabileceği gibi, ölen kişinin sağlığında maddi desteğinden yoksun kaldığı için destekten yoksun kalma tazminatı da alabilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir