Kıdem Tazminatı, İstifa Eden Kıdem Tazminatı Alabilir Mi,Evlenme Durumunda Kıdem Tazminatı, Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır,Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir

Kıdem tazminatı uyuşmazlıkları ; işçi alacakları noktasında çok rastlanan iş davası türünü oluşturmaktadır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için İş Kanunu belirli şartların oluşması gerektiğine hükmetmektedir. Bu makalemizde kıdem tazminatı nedir, kıdem tazminatı nasıl alınır ve kıdem tazminatının alacağı nasıl hesaplanır konuları üzerinde duracağız.

Kıdem Tazminatı Şartları :

A)4857 sayılı İş yasasına bağlı olarak çalışması.

B)Asgari 1 yılllık kıdem süresi olmalıdır ;

*1 yıllık kıdem şartının iş akdi ile işçi lehine kısaltılması mümkündür.

*Çıraklık süresi kıdemden sayılmaz.

*Tutukluluk ve hükümlülük süreci kıdemden sayılmaz.

*Deneme süresi kıdeme dahil edilir.

*Grev ve lokavtlarda geçen süre kıdem süresine eklenemez.

*Ücretsiz izin süresi kıdemden sayılmaz.

C)İş Akdinin Belirli Nedenlerle Sona Ermesi:

*İş sözleşmesinin;

-işverence İş Yasası Md. 25/2’de belirlenen durumlar dışında feshedilmesi.

-işçi tarafından İş Yasası Md .24 mucibince haklı nedenlerle feshedilmesi.

-işçi tarafından ‘bağlı bulunan yasa ile kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık ,emeklilik yahut malüllük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla feshetmesi

-askerlik hizmeti gerekçesiyle feshedilmesi

-kadın işçinin evlenme gerekçesiyle feshedilmesi

* İlgili kanunda belirtilen asgari 15 Yıl ve 3600 Gün prim ödeme koşulunun yerine getirilmiş olması halinde fesih.

*İşçinin vefatı

Koşullarının oluştuğunda işçi kıdem tazminatına hak kazanır.

Kısmi Süreli İş Aktinde Kıdem Tazminatının Durumu

*İşçi yakut işverence haftalık çalışma süresinin -30 saat yahut daha az- olarak belirlenmesi durumunda kısmi süreli çalışma söz konusu olur.

*Kıdem süresi (asgari 1 yıllık) iş aktinin başlama ve sona erme tarihlerine göre belirlenir.

Mevsimlik İşçilerde Kıdem Tazminatının Durumu

*Belirli yada belirsiz süreli olarak mevsimlik iş akti yapmak söz konusu olabilir.

*Mevsimlik işçilerde de şartların sağlanması halinde işe iade mümkündür.

*Mevsimlik iş akti belirli süreli olarak yapılmış olup da , iş ve sözleşme sona erdiğinde koşullar oluşmamışsa kıdem tazminatını talep edilemez.

*Kıdemin belirlenmesinde fiili çalışma süresi esas alınır.

Kıdem Tazminatına İlişkin Özel Haller

*Ancak işçinin kabulü halinde kıdem tazminatı taksitle ödenebilir.

*Ödemenin diğer ödeme vasıtaları ile yapılması durumuda aynı koşula bağlıdır.

Kıdem Tazminatı Miktarı Ve Hesaplanması

*Kıdem tazminat ı hesaplama çalışma süresince geçen her sene için 30 günlük giydirilmiş ücret üzerinden yapılır. 30 günü aşan günler bakımından da aynı oran gözetilir.

*Sözleşme ile otuz günlük ücret tutarını artırmak mümkündür.

 

Kıdem Tazminatı Nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı ile ilgili uyuşmazlıklarda, kıdem tazminatı davası açacak olan kişiler açısından kıdem tazminatının hesaplanması şu şekilde yapılır. İşçi çalıştığı her yıl için 1 aylık giydirilmiş ücret tutarında kıdem alır. Burada alınacak kıdem tazminatının hesaplanmasında giydirilmiş ücret esas alınır. Burada giydirilmiş ücret içerisinde işçiye ödenen brüt ücretin yanı sıra, işçiye yapılan gıda yardımı, giyim yardımı, ikramiyeler gibi sosyal yardımlar da yer alır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatını alabilmek için işverenen kanunda belirtilmiş haller dahilinde işçinin iş sözleşmesini feshetmesi gerekir. Bununla birlikte işçi haklı nedenlerle işten ayrılması durumunda da kıdem tazminatı alabilir. İşçi açısından iş kanunu 24. madde hangi haklı nedenlerle işten ayrılmanın mümkün olduğunu açıklamaktadır. İşveren tarafından iş sözleşmesinin sona erdirilmesi durumunda ise iş kanunu 25/2 içerisinde yer alan haller dışında işçinin işten atılması kıdem tazminatı ödenmesini gerektirir.

 

Çalışan/ işçi İstifa Ederse Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Çalışanın istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı alıp alamayacağı merak edilen konulardan birisidir. Çalışan kişi işten istifa durumunda kıdem tazminatını almaya hak kazanabilmesi için İş Yasası’nın 24. maddesi içerisinde belirtilmiş durumlar dahilinde işten istifa etmiş olmalıdır. Yani işyerine psikolojik veya fiziksel taciz olması durumunda, işveren tarafından hakarete uğramış ya da tehdit edilmişse, iş yerinde 1 haftadan fazla işin durması durumunda işçi istifa ederek kıdem tazminatını alabilir. Bunun dışında kadın çalışanlar, evlenmeleri durumunda işten istifa ederek kıdem tazminatı alabilirler.

 

Evlilik ve Kıdem Tazminatı

Kadın çalışanların evlilik yapmaları durumunda işten istifa ederek kıdem tazminatı almaları mümkündür. Evlilik gerçekleşmesinden itibaren 1 yıl içerisinde kadın işinden istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Burada toplum içerisinde yanlış bilinen hususlardan birisi de evliliğin gerçekleşmesinden sonra kadının hemen istifa ederek kıdem tazminatı alabileceği yönündedir. Fakat evlendikten sonra ister 1 hafta isterse de 11 ay olsun kadın istediği zaman istifa ederek kıdem tazminatı alabilir. Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde istifa ederek kıdem tazminatı almak mümkündür.

Askerlik ve Kıdem Tazminatı

Erkek çalışan askerlik yapmak için istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını almaya hak kazanır. İstifa sonucu kıdem tazminatı alınabilecek hallerden birisi de askerlik nedeniyle işten istifa etmektir. Bilindiği gibi ülkemizde askerlik erkekler açısından zorunlu vatandaşlık görevidir. Askerlik yapmaya elverişsiz bir durumu olmadığı sürece her erkek askerlik görevi yapar. Çalışan erkek, askerlik görevini yerine getirmek amacıyla işinden istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını alma hakkına sahiptir.

Kıdem Tazminatı Avukatı

Kıdem tazminatı ile ilgili yaşanılan sorunların çözümü noktasında bireyler kıdem tazminatı avukatı tutarak hukuki anlamda destek alabilirler. Kıdem tazminatları işten çıkan ya da çıkarılmış kişilerin yasal haklarıdır ve bu haklarını korumaları önemlidir. İş akdinin sona ermesinden sonra kıdem tazminatına ilişkin bir hak kaybı ile karşılanmamak adına kıdem tazminatı avukatı tarafından hukuki yardım alınması önerilir.

Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Alınır?

6 thoughts on “Kıdem Tazminatı Nedir Nasıl Alınır?

 • iyi günler ben iki aylık evliyim.Evlendikten sonra tekrar aynı iş yerine basladim ama işten cıkmayı düsünüyorum simdi sizce tazminatım hala devam ediyormu alma hakkı, 1 yılı gecti calisma sürem iş yerinde. kıdem tazminatımı alabilirmiyim tesekkürler.

  1. İyi günler,kıdem tazminatı alabilmek için gerekli şartlardan 1 yıllık süreyi tamamlamışsanız, evlilik yaptığınız tarihten itibaren 1 yılı doldurmadan işten ayrılarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 • Merhaba,
  2004 eylül ayında işe gitdim 2007 ekim ayı sonunda askerlik için istifa ederek kıdem tazminatımı aldım. Askerlik sonrası 2008 haziranda tekrar aynı iş yerine girdim ve bugüne kadar çalıştım. 30 eylül itibari ile istifa ederek kıdem tazminatı almak istiyorum. Mümkün müdür?

 • Iyi günler ben 2010 yılından bu yana tedaşta elektrik teknisyeni olarak çalışmaktayım sozleşmemizde geçen maaş zamlarının asgari ücrete tabi olması ve asgari ücrete yapılan % 30 luk zammın bize yansıtılmamasını gerekçe göstererek istifa edip tazminatımı alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler

 • Mrb lar arkadaslar ben ozel bi sirkette calisiyorum calosma saatlerimiz uzun ve izin kullandirmiyorlar sabah 7aksam 7 arasi calisyoruz pazar gunleri yine ayni sekilde calisiyoruz ben isten ayrilacak olsam izin kullandirmadiklarini fazla saat çalıştırdıklarıni nasil ispatlayabilirim ve suan ihbar tazminati vermemek icin benim kendi istegimle cikmami bekliyolar bu yuzden de psikolojik baski yapiyolar ne yapmam gerek bana bi akil verin yardimci olun lutfen saolun iyi gunler…

 • ben aile bakanlığında 3 yıldır çalışıyorum bakanlığa bağlı 2 ayrı kurumda çalıştım bizim taşıma ihalesi yıllık olduğu için bu yıl çıkışım verildi ben ne gibi haklarım olur ne yapa bilirim ..bide bu sene küçük araçların asgari ücretin yüzde 25 üstü bizim büyük araçlarda bürüt 1300 maaş yazmışlar Allah kamu ihale kurumuna da akıl veresin acaba bunlar 1300 versek kaç gün yaşarlar..kafayı yiyeceğim valla ev kirası doğal gaz elektrik su çocuğun okul bez mama bi aile bu parayla nasıl geçinir ..kik sormak lazım. tok açın halinden nasıl anlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir