Çalışanlar açısından işten ayrıldıktan sonra çalıştığı sürelere ilişkin birikmiş kıdem tazminatı alacağı ve bu alacağın ne kadar olduğu merak konusu olmaktadır. Çalışılan dönemde biriken kıdemin işten ayrılma durumunda nasıl alınacağını diye merak edenler için daha önce “kıdem tazminatı nasıl alınır” başlıklı yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızda ise kıdem tazminatı nasıl hesaplanır ve kıdem tazminatı hesaplama işlemi nasıl yapılır konularına değineceğiz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı almaya hak kazanan bireyler açısından en önemli konu ne kadar kıdem tazminatı hakkı olduğu ve bu kıdem tazminatının nasıl tahsil edileceğidir. Kıdem tazminatı amacı itibariyle, çalışanın, aynı iş yerinde çalıştığı sürece emeğinin karşılığı olan ve hukuken güvence altına alınmış olan birikimidir. İş Kanunu hangi hallerde kıdem tazminatı alınabileceğine hükmetmiştir. Söz konusu kanuna göre haksız nedenle işten çıkartılan ya da kendisi haklı nedenle işten ayrılan bireyler kıdem tazminatı alabilmektedir. Bu iki unsur dışında askerlik görevinin yerine getirilmesi ve evlilik durumlarında da kıdem tazminatı alınarak iş yerinden ayrılmak mümkündür. Kıdem tazminatı alma şartlarının ne olduğu ile ilgili olarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır diye merak edenler için kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapılırken, belirli bir iş yerinde 1 yıldan daha uzun süre çalışan kişiler, çalıştıkları her yıl için işverenden 30 günlük kıdem tazminatı hakkını talep edebilmektedir. Burada aynı işverene ait olan farklı iş yerlerinde farklı sürelerde çalışan kişilerin kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapılırken işverene bağlı çalıştığı tüm iş yerlerinde çalıştığı süreler toplanır ve kıdem tazminatı hesaplaması bu şekilde yapılır. İş yerinin devri ya da farklı bir yere nakli gibi durumlarda olumsuz kıdem tazminatı etkilenmez. Aynı çalışma süreleri için birden fazla tazminat almak mümkün olmamaktadır. Kıdem tazminatı hesaplama yapılırken son brüt ücret üzerinden hesaplanır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Yöntemi

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi yürütülürken, çalışan, aynı iş yerinde çalıştığı her yıl için son aldığı maaşın brüt tutarı kadar kıdem tazminatı alacak şekilde hesaplama yapılır. Kıdem tazminatı hesaplaması işlemi içerisinde çalışılan yıl sayısı kadar brüt ücretten % 0.759 (binde 7.59) oranında damga vergisi kesintisi yapılır. Tam yıldan artan günler ise aynı oranda kıdem tazminatına eklenir. Yani çalışanın işten ayrıldığı tarihteki giydirilmiş ücretinin 365’e bölünmesi ile günlük alması gereken kıdem tazminatı hesaplanır. Bu şekilde örneğin 6 yıl 3 ay 20 gün çalışan kişinin günü gününe kıdem tazminatı hesaplanır. Giydirilmiş ücret; çalışanın aldığı brüt maaşın yanı sıra ek yardımlar, toplu iş sözleşmesindeki zam farkları, yol ücreti, yemek ücreti, ücret olarak verilen sürekli ödemeler şeklindedir. Damga vergisi kesintisi dışında kıdem tazminatından herhangi bir kesinti yapılmaz.Diğer yandan kıdem tazminatı hesaplanırken maaşın bir üst sınırı yani tavan ücret tutarı bulunur. Kıdem tazminatı tavan ücreti her yıl değişir.

Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti 2016

Kıdem tazminatı hesaplanırken çalışanın aldığı giydirilmiş ücret üzerinden her yıl için 30 günlük ücret alır dedik. Fakat her yıl belirlenen kıdem tazminatı tavan ücreti alınacak olan kıedm tazminatı miktarını belirler. Kıdem tazminatı hesaplama işlemi yapılırken aldığı ücret kıdem tazminatı tavan ücretinden fazla olan kişilerin hesaplamaları kıdem tazminatı tavan ücret üzerinden yapılır. 2016 yılı kıdem tazminatı tavan ücreti 4092,53 TL olmaktadır. Yani aylık aldığı para bu miktardan fazla olan kişilerin alacağı kıdem tazminatı hesaplanırken, her yıl için 30 günlük ücreti bu miktardan hesaplanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Örneği

Kıdem tazminatı alma şartlarını yerine getirmiş bir kişinin aşağıda örnek kıdem tazminatı hesaplama işlemi yer almaktadır. Örnekte aylık brüt maaşı 3000 TL olan, her 3 ayda bir bir maaş ikramiye alan aynı iş yerinde 4 yıl 6 ay 10 gün çalıştığını varsayalım.

Çalışanın brüt ücreti 3000 TL

Günlük ücreti: 3000 TL / 30 gün = 100 TL

İkramiye: 12000 TL / 365 Gün = 32,87 TL (yılda 4 maaş ikramiye alan çalışanın günlük ikramiye kazancı)

Bu çalışanın giydirilmiş ücreti: 100 TL +32,87 TL = 132,87 TL

günlük giydirilmiş ücretin 30 günlük karşılığı ise 3986,1 TL olmaktadır. Yani bu çalışan çalıştığı yer yıl için 3986,1 TL kıdeme hak kazanır.

4 yıl 6 ay 20 gün çalışan bir kişi ise

4 yıl için, 15994,40 TL

6 ay için 1993,05 TL

20 gün için 218,41 TL yani toplamda 18.205,86 TL Kıdem Tazminatı üzerinde %0,759 damga vergisinin kesilmesi kadar ücret alır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

26 thoughts on “Kıdem Tazminatı Hesaplama

 • Burut derken bankaya yatan elimize gecen parami.
  Yoksa sgk matrahi olam 1900 lira mi. Elime gecen resmi 1500 fakat gorunen 1900 falan bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Brüt ücret sgk işçi payı , işsilik , gelir vrgisi , agi indirimi hesaplandıktan sonra vergiler çıkarıldıktan sonra bankaya yatırılır. Eğer Brüt 1900 ise1500 ₺ sizin net ücretinizdir .

 • Merhaba Kidem ve ihbar tazminatlari hakkinda soru Sormak istiyorum 10 yillik calisanim tarafima Odenen Kidem ve ihbar tazminatlari 3000 tl ucret uzerinden toplam 30000 tl dir tavan ucret 37000 olduguna gore tekrar hesaplatmam mi gerekiyor?Unutulmus hangi kalemler olabilir Bilgilendirebilirseniz sevinirim

 • ben iş yerinde iş sözleşmesinde tezgahtar olarak çalışıyor görünüyorum ama bana farklı işler yaptırıyorlar ne yapmam gerekiyor

 • esim nisan 2005 üen itibaren aynı iş yerinde calışıyor simdi.is değıstırmek ıstıyor kendı isteğı ıle ayrılırsa tazmınat alabılırmı.bana bu konuda yardımcı olurmusunuz sigorta eksegi yoktur

  1. bordroda yazan bürüt toplamı + yol+ yemek çalıştğı yıl ay gün ile çartımı
   örnek bürüt ücret 2810* 12 = 33.720 + yol + yemek çalıştığı yıl çarpımının toplamı.

 • Slm 4 yıldır calisiyorum kendi isteyimle ayrildim tazminat alabilirmiyim ayrılma nedenim maaş 2 ayda bir aliyorum bu nedenden dolayi ayrılmak zorundayım yardimci olurmusunuz?

 • Merhaba,

  Anlayamadığım benim brut maasım 7000 tl ben neden 4092 tl den alıyorum sonucta benim is yerim bu parayı oduyor?

  1. Kıdem tazminatı tavanı en yüksek devlet memurunun bir yıllık kıdem tazminatı tutarını geçemez dolayısıyla bu tutarın üstünde ki miktarlar ne olursa olsun ödenemez.

 • Ben 5 senedir çalışmakta olduğum işten ayrılmak istiyorum haklı sebebim var 1623.00 tl almaktayım acaba tazminat tutarım ne kadardır yardımcı olurmusunuz?

 • Merhaba ben 12 senedir calışmıyorum 3000 tl maaş alıyorum ama yol yemek agi parası ikramiye yok işten ayrılmayı düşünüyorum ne yapmam gerek ne kadar tazminat hakkım var onu öğrenebilirsiniz bilirmiyim tşklr

 • Merhaba,

  İş yerimden kıdem tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum emekli sandığına bağlıyım.Sigorta başlangıcım:09.05.2000 ayrıca 8 ay askerlik borçlanmam var 09 eylül 1999 a gelmektedir. Ancak 15yıl 36 gün dolduranlar 08.09.1999 ve öncesi işe girmeli yasa maddesine takılıyorum . 1 gün için 17 yıllık emeğimi alamıyorum bildiğim bunun başka yolu var mıdır

  Teşekkür ederim yardımınız için .

  MURAT ÇERTUĞ

   1. yok, 1 yılı doldurmuş olmanız gerekiyor ve tabii ki işveren sizi işten çıkartacak, kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda tazmınat hakkınız olmuyor

 • Mrhb ben 2100 lira maas aliyorum elden aliyoruz maasi sigorta ise 1.712.32 den yatiyor 4 yildir calisiyorum is yeri devrettigi icin isi birakmak zorundayiz tazminat konusunda yardimci olabilirmisiniz

 • Ben yurt disanda calisiyorum aylik 1700$ dolar net maas bu durumda ben ne kadar tazminat alcam 2 yildir kesintisiz ayni firmada calisiyorum ve mesai de yapiyorun

 • Merhaba. İş yeri iflas etti gerekçesiyle tazminat verilmeden işten çıkarılan işçiler en geç kaç sene sonra mahkemeye başvurabilirler? Zaman aşımı süresi nedir ve nasıl bir yol izlenmelidir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir