Çalışma hayatında yaşanılan sorunlardan birisi işverenin çalışanlarına karşı tutum ve davranışlarından kaynaklanan sorunlardır. İşveren ve çalışan arasında yapılan iş sözleşmesi gereği, tarafların birbirlerine karşı sorumluluk ve yükümlülükleri ortaya çıkar. Her iki tarafında bu sorumluluklarını ve yükümlülüklerini yerine getirmesi sözleşmesinin esas unsurudur ve taraflardan birisinin bu hususları yerine getirmediği durumlarda iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir. İşverenin hakaret etmesi haklı nedenle iş sözleşmesinin işçi tarafından feshedilebilmesi için öne sürülebilecek unsurlardan birisidir. Böyle bir tutum ya da davranışa maruz kalan kişi kıdem tazminatı, fazla mesai süreleri, çalıştığı süreye ilişkin ücreti gibi haklarını alarak iş sözleşmesini feshedebilmektedir.

İşverenin Hakaret Etmesi Nedeniyle İşten İstifa

İşverenin hakaretleri karşısında istifa edecek olan bireyler, kıdem tazminatı gibi önemli bir hakkından feragat etmiş olmamaktadır. Halk arasında yanlış bilinen durumlardan birisi olan “istifa durumunda kıdem tazminatı yanar” konusudur. Bilinenin aksine haklı bir nedenle iş sözleşmesi çalışan tarafından feshedilmesi durumunda istifa eden birey kıdem tazminatı hakkını yitirmez. İşverenin hakaret etmesi, aşağılaması, küçük düşürücü davranışlarda bulunması bireylerin o iş yerinde çalışmaması için geçerli bir neden olup bu duruma dayanarak iş sözleşmesini feshetmesi mümkündür.

İşverenin Hakaret Etmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

İşveren tarafından hakarete uğrayan birey bu durumu haklı sebep göstererek iş sözleşmesini feshedebilir. Fakat bu gibi durumlarda işverenin hakaretini ispatlaması gerekir. Örneğin işverenin telefon üzerinden kendisine hakaret etmesi durumunda bu konuşmayı kayıt altına alabileceği gibi, SMS ile hakaret, Whatsapp üzerinden hakaret, e-posta ile hakaret davranışlarında da bu içerikleri saklaması ve ispat aracı olarak bu konuşma kayıtlarını sunması mümkündür. Sözlü olarak herhangi bir kaydın olmadığı hakaret davranışları durumlarda ise aynı iş yerinden bu hakarete şahit olmuş iki kişiyi tanık olarak göstererek iş sözleşmesinin haklı nedenle feshi mümkün olabilir. Fakat şirket içerisinde hakarete şahitlik etmiş kişilerin halen aynı iş yerinde çalışıyor olmaları durumunda bu olaya tanıklık etmeleri çoğu zaman pek mümkün olmamaktadır.

İşverenin Hakaret Etmesi Nedeniyle İş Sözleşmesini Sona Erdirme

İşveren tarafından hakarete aşağılamaya tehdide uğramış kişi derhal iş sözleşmesini feshederek, birikmiş alacaklarını, kıdem tazminatını varsa fazla mesai ücretlerini alabilmektedir. İşverenin hakaretleri sonrası iş sözleşmesinin feshi durumunda işten istifa edenler açısından merak edilen en konuların başında, istifa eden kişinin kıdem tazminatı alıp alamayacağıdır. Bu noktada işverenin hakaret etmesi, iş sözleşmesinin feshi için haklı neden olduğundan, hakaret mağduru birey kıdem tazminatı hakkı saklı kalarak istifa edebilmektedir.

İşveren Vekilinin (Müdür,Yönetici,Takım Lideri) Hakaret Etmesi Haklı Nedenle Fesih Sebebi Midir?

İşverenin hakaret etmesinin işçi açısından haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmesi ve tüm haklarını alabilmesi anlamı taşıdığına değindik. Aynı durum kanunen işveren sıfatında olan işveren vekili yani yönetici ve müdür gibi çalışanların çalışanlara hakaret etmesi durumunda da geçerlidir. Müdürün hakaret etmesi nedeniyle iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir.

İşverenin Hakaret Etmesi

6 thoughts on “İşverenin Hakaret Etmesi

 • 3 yıldır aynı işyerinde pvc dograma işinde calısmaktayım.işverenim tarafından bilmedigim konusunda anlamadıgım bi işi zorla yaptırılmak istendi.bu durumda yapamadıgımı anlamadıgımı ifade ettim Vede işverenim Benimle alakası Olmayan işi yapmadıgım için istifamı vermemi isdedi vermedim bu durumda ne yapmam gerekiyo

 • iş yerım de iş verenımın 2 aydır maasımı alamadıgımdan dolayı çalıstıgım fırmadan bir gerekce sunmalarını istedim ve ters bir konusma tarzıyla karsılastım sahsıma ait hakarette bulunuldu ve su cumle de kullanıldı ”İşine Gelen Çalışabilir İşine Gelmeyen kapı orada işten ayrılabilir dediler ve daha da cabası son 1 ayda yaptıgımız mesai saatlerinin iş bitimınden once cıktıgımız saatlere sayılacagı soylenildi ve çalısanlar bu konuda kılını kıpırtatmadıgı ıcın yonetimin tabiki de işine geldi ama ben bas kaldırdıgım ıcın işime son verilşecegi soylenildi.
  Ve şuda var: iş yerinde yapılan kucuk çaplı tadilat nedeniyle üretim alanı tiner kokusu bogmustu ve kotu kokulara alerjim oldugu için fenalastım ve yonetimin bana verdiği cevap ben seninle ugrasamam kuruluus olarak benim saatim daha onemli diğerek evime gidip yatmamı istedi ve o hastalanmıs halımle doktora değil evime gitmemi soylediler bu bahsettiğim tüm konularda sızden yardım ve izleyebilecegim bir kanun yolu istiyorum
  şimdiden tesekkürler…

  1. Bazan insanları anlayamıyorum adamlar sana git kendini öldür dese oldurecekmisin doktora gitmen için ayaklarına bağlamadilar heralde git doktora bişey varsa rapor al gitme ise bahane ye bak.haftalik çalışma saatini doldurup sonra mesai hakedilir is bitiminden önce çıkmışsanız onlar mesaiden kesilir.tavsiyem mesaiye kqldiysaniz devamsızlık yapmayin

 • Ben is yerinde asci ile tartistim bana istedigin yere sikayet et dedi mudurun orda sefin orda dedi bende o sinirle sefidee mudurude diye kufur ettim sonra aradan bir kac gun gecti ve sefe soylediler ssef isletme icerisinde uzerime yurudu ve bana sert bir tokat atti bende sesimi cikarmadim sonra cocugumun olmadigini bile bile esime hakaret etti. Ve pazar gunu hic birsey olmamis givi isime gittim iceri almadilar sonra isten cikardilar beni tasminatimi vermediler is yeri avukata verdiklerini soyledi savunmami. Tazminat alabilirmiyim alamas miyim bilgisi olan varmi arkadaslar

 • Gıda sektöründe şef olarak görev yapmaktayım.Basit bir sebepten dolayı şube müdürü bana toplum içerisinde aptal geri zekalı ve salak gibi hoş olmayan ithamlarda bulundu ben kendisinin bayan olduğundan dolayı bir ters tepki ve fiziksel saldırıda bulunmadım bu kişinin psikolojik sorunları olup hemen hemen her gün şubede çalışan bir kişiyle sürekli sözlü sataşma ve moral motivasyon bozukluğuna sebep olmakta be bu tür olaylar iş verimliliğini düşürmekte takibi iş kazaları nada davetiye çıkarmaktadır size sorarım bu tür durumlar karşısında hangi yolu izlemeliyim gereğini önemle rica ederim.

 • Merhaba işveren iş yerindeki bir olumsuzluk nedeniyle şirket telefonundan bana ağır hakaret ve küfür içerikli sözle söyledi, şahsi telefonum olmadığı için kayıt alamadım, bu konuşma kayıtlarını türk telekomdan talep edebilir miyim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir