İşe iade davası açarak haksız nedenle iş akdinin feshedilmesine karşı yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanan işçinin, işveren tarafından eski işine yeniden başlatılmaması durumunda, kazanacağı tazminat türü “ İşe başlatmama tazminatı” olarak adlandırılır. İşe iade davalarında davayı kazandıktan sonra işçinin 10 gün içerisinde işverene kendisini işe başlatması yönünde yapacağı çağrı ile işverenin 1 ay içerisinde işe başlatması gerekir. Bu bir aylık sürede işverenin, işçiyi işe başlatmaması sonucunda, işçiye en az 4 ay en fazla da 8 aylık bir maaş tutarında “işe başlatmama tazminatı” ödemesi gerekir. İşe iade davasını kazanan işçi, işe başlatılmayı avukatı aracılığı ile ya ad kendisi bireysel olarak işverene bildirebilir.

İşe Başlatmama Tazminatı

İşe Başlatmama Tazminatı Nasıl Alınır?

İş Kanunu 18. madde ve devamındaki maddeler uyarınca işe iade davası açan ve iş mahkemesinin işe iade kararı vermesi ile birlikte, 10 gün içerisinde işverene kendisini işe alması yönünde çağrı yapan kişi, iş verenin 1 ay içerisinde yeniden işe alma iradesi göstermemesi ile birlikte “işe başlatmama tazminatı” almaya hak kazanır. İşe başlatmama tazminatı almaya hak kazanan kişiler açısından alınacak olan tazminat miktarı işçinin kıdemine bağlı olarak farlılık gösterir. Buna göre işçinin kıdemi ile bağlantılı olarak işçi en az 4 aylık en fazla da 8 aylık ücret tutarında bir işe başlatmama tazminatı alabilmektedir. Kıdemi 6 ay ile 5 yıl arasında olan çalışanların işe iade davası sonrası işverenin işe başlatmaması durumunda alacağı tazminat miktarı 4 aylık ücret, 5 yıl ile 15 yıl arasında kıdeme sahip çalışanların işe başlatmama tazminatı 5 aylık, 15 yıldan fazla kıdeme sahip olan işçinin işe başlatmama tazminatı ise 6 8 arasındadır.

Açılacak olan işe iade davalarında hakim ara kararda, işe başlatmama tazminatının ne kadar olacağına, boşta geçen sürelere dair ödemenin ne kadar olacağına hükmetmektedir. Bu ara karar içerisinde işçinin işe başlatılmaması durumunda ne kadar tazminat alacağı belirtilir. Ara kararın tebliğ edilmesinden sonra 10 gün içerisinde işe başlatılması yönünde işverene arzusunu belirten işçinin 1 ay içerisinde işe başlatılmaması durumunda bu tazminatı almaya hakkı vardır.

İşe başlatmama tazminatı almaya hak kazanan işçi bu tazminatı almak için tekrar dava açarak işe başlatmama tazminatına ilişkin alacaklarını dava yolu ile tahsil edebilmektedir. İşe başlatmama tazminatlarında uygulanacak faiz, yasal faiz olacaktır. İşe başlatmama tazminatında zamanaşımı süresi de 10 yıldır.

İşe Başlatmama Tazminatı Hesaplama

6 Ay – 5 yıl Arası Kıdeme Sahip İşçi = 4 Aylık Ücret Tutarında Tazminat

5 Yıl – 15 Yıl Arası Kıdeme Sahip İşçi = 5 Aylık Ücret Tutarında Tazminat

15 Yıl ve Daha Fazla Kıdeme Sahip İşçi = 6 ile 8 Ay Arasında Tutarda Tazminat

İşe İade Davası Kazanıldıktan Sonraki Süreç

İşe iade davası açarak haksız nedenle işten çıkartılmasına karşı, hukuki haklarını savunan bireyler, davayı kazanmalarının ardından, dava sonucunun kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde işverene, kendisini işe başlatması yönünde istekte bulunur. Genellikle işe iade davalarında tutulacak olan avukat, müvekkili yerine bu isteği işverene iletmektedir. İşverenin işe başlama isteğine rağmen işveren 1 ay içerisinde, işçiyi tekrar işe almıyorsa, işe başlatmama tazminatı ödemek zorundadır.

İşe iade davalarında hukuki süreç hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Aksi durumda sıklıkla hak kaybı yaşanabilir. Bu süreçte işe iade davalarında ve işçi haklarında bilgi sahibi bir avukat tarafından alacağınız hukuki destek, işe iade davasını kazanmanızın yanı sıra, işe başlatmama tazminatı hakkınızın ve işsiz geçen sürelere ilişkin alacaklarınızın tahsili noktasın mutlak fayda sağlayacaktır.

İşe Başlatmama Tazminatı

One thought on “İşe Başlatmama Tazminatı

  • Merhaba ben isten cikartildim saglik sorunlarim nedeniyle ise gidemedim fakat rapor yerine bana is yerinde ucretsiz izine cikartildim elimde hastane raporlari var.bir sure beni oyalayip sözlü olarak isten cikartıldım ve tazminatımın yarısını bana sundular bende tamamını istedim ve olumsuz dediler iş kurdan ve noterden ihtar çektirdim oradan gelen evrak beni işçi mahkemesine yönlendirdi hiç bir sekilde çıkıs evrakları imzalamadim sizce ne yapmalıyım. Aralık 2013 haziran 2016calismis oldugum zaman. Tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir