İş sözleşmesinin “İş Kanunu” içerisinde yer alan bir sebebe dayandırılmaksızın işveren tarafından sonlandırılması durumunda, kanun, işçiye iş güvencesi kapsamında İşe iade davası açma hakkı tanımaktadır. Kabaca işe iade davası, haksız nedenle işten çıkartılan bireylerin mevcut işine geri dönebilmelerine olanak sağlayan bir uygulamadır. İşe iade davasının nasıl açılacağına değinmeden önce işe iade kavramı ve haksız nedenle işten çıkarma davranışını irdeleyelim.

İşe iade Davası, Kimler İşe iade Davası açabilir,İşe iade Davası açma süresi,İşe iade Davası avukatı, İşe iade Davası şartları,Kimler İşe iade Davası Açamaz

İşe iade Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu içerisinde belirtilen nedenler dışında haksız yere bir işçinin sözleşmesinin feshedilemeyeceğine hükmeder. Yani kanuna göre haksız nedenle işten çıkarma durumunda yapılan fesih geçerli olmamaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu 20. Maddesi uyarınca geçerli bir neden olmaksızın ya da bir sebep gösterilmeksizin gerçekleşen sözleşme fesihleri geçersiz olmaktadır. İş ilişkisinin sürekliliği, çalışma hayatının istikrarı ve iş barışı açısından önemli bir hak olan işe iade, Kanun tarafından işçiye verilen iş güvencesine ilişkin haklardan birisi olmaktadır. Kanun işçinin hangi durumlarda işten çıkartılabileceğini açıkça, 18. 19. 20. 21. 22. Ve 29. Maddelerinde belirtmektedir. Bu haller dışında kalan sözleşme fesih işlemlerinde işten çıkartılan kişi, İşe iade davası açarak iş güvencesi hakkından yararlanabilir.

 

İşe iade Davası Nasıl Açılır?

İş sözleşmesi, işveren tarafından haklı bir sebep gösterilmeyen ya da herhangi bir sebep gösterilmeksizin iş akdi feshedilen kişiler, kanunda belirtilen İşe iade davası açma şartlarını yerine getirmiş olmaları durumunda işe iade davası açabilmektedirler. İşverenin haklı bir sebep göstermesi kavramı, işçinin sözleşmesinin fesih nedeninin doğruluğunun kabul edilmesi anlamındadır. Eğer işveren doğruluğu kabul edilmeyen bir nedenle iş sözleşmesini feshetmiş ise, işten kovulan kişi işe iade davasını açma hakkını kullanabilir.

 

İşe iade Davası Şartları Nelerdir?

Haklı bir neden olmaksızın işten çıkartılan ya da sebep gösterilmeksizin iş hayatına son verilen kişiler, işe iade davası açabilmek için bir takım şartları yerine getirmelidirler. 4857 sayılı İş Kanunu hangi durumlarda işe iade davası açılabileceği ve kimlerin işe iade davası açma hakkına sahip olduğunu belirlemiştir. Öncelikle işe iade davası açılabilmesi için işverenin aynı iş kolunda en az çalışanının olması gerekir. Burada yanılgıya düşülen durumlardan birisi iş yerinde 30 çalışan olması gerektiği kanısıdır. Bir çok kişi iş yerinde 30 kişi çalışmadığı düşüncesiyle işe iade davası açamayacağını düşünür. Fakat işe iade davası için işverenin aynı iş kolunda farklı işyerlerinde çalışanlarının toplamının en az otuz olması gerekir. Örneğin, marketler zinciri sahibi bir kişinin herhangi bir marketinde bu sayı 30’un altında iken, tüm şubelerde toplam çalışan sayısı hesaplanarak işe iade davası açma şartı olan 30 sayısının olup olmadığına bakılır.

Diğer yandan işverenler toplam çalışan sayısının 30’u bulmaması için de bir takım hileli işlemler yapabilmektedir. Aynı iş kolunda bir çok işyeri olmasına rağmen yan kuruluşlar açarak birbirinden farklı işyerleri açan işverenlerin, bu işyerlerinin sahibi olduğunun kanıtlanması durumunda da 30 çalışan sayısına ulaşılabilmektedir.

İşe iadesinin yapılmasını talep edecek kişinin yerine getirmesi gereken bir başka şart ise, en az 6 aylık bir kıdeme sahip olmasıdır. 6 aydan daha az kıdeme sahip bireylerin işe iade davasını açma hakları yoktur. Kanunda belirtilmiş olan 6 aylık kıdem şartı, işverenin  aynı işkolundaki, ilk işyerinde  başladığı tarihten itibaren hesaplanır. Örneğin yukarıda verdiğimiz market zinciri örneğinde, bir markette çalışırken işverenin başka bir marketine transfer olan kişinin kıdemi ilk başladığı marketten itibaren hesaplanır. Bu durum kıdem tazminatı için de geçerlidir.

İşe iade davası açma şartlarından bir diğeri ise, çalışanın belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor olmasıdır. Belirsiz süreli iş sözleşmelerinde işin ne kadar süreceği belli değildir. Ne kadar süreceği belirli olmayan işlerde yapılması gereken sözleşme tipi belirsiz süreli iş sözleşmesi olmalıdır. Lakin bir çok işveren çalışanını belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırabilmektedir. Bu durum sözleşmenin sona ermesi ile birlikte kıdem veya ihbar tazminatına olanak sunmamak, işe iade davası açmasının engellenmesi amacıyla yapılır. Burada işçi açısından işin belirsiz süreli olduğu ve her yıl sözleşmenin yenilendiği kolaylıkla ispatlanabilmektedir. Belirsiz süreli işlerde çalışanlar için sözleşmenin belirli süreli olması durumunda doğru bir hukuki süreç ile İşe iade davası açılabilmektedir.

İşe iade davasının açılabilmesi için, çalışan, işveren tarafından işten çıkartılmalıdır. İstifa eden, işten ayrılan, iş değiştiren kişiler İşe iade davası açamazlar. Burada belirtilmesi gereken önemli bir husus da iş sözleşmesinin feshedildiğine dair işverenin yazılı bir şekilde fesih bildirimi yapması ayrıca fesih bildiriminde fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmesi gerekir. Kimi zaman iş sözleşmesinin kim tarafından feshedildiği tam olarak bilinemeyebilir. Bu durumda açılacak davada, bu husus kendi içerisinde değerlendirilerek işçinin mi yoksa işverenin mi fesih işlemini yaptığı belirlenir.

Kimler İşe iade Davası Açabilir?

  • Aynı işyerinde ya da aynı işverene ait aynı işkolunda 30’dan fazla çalışanın olduğu
  • 6 aydan daha fazla kıdeme sahip olunması durumunda
  • Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan (ya da belirsiz süreli işte, belirli süreli iş sözleşmesi her birden fazla yenilenen kişiler)
  • İşveren tarafından iş akdi feshi sebep gösterilmeksizin ya da haksız bir sebebe dayanan

Kişiler, İşe iade Davası açabilmektedirler.

Kimler İşe İade Davası Açamaz?

Yukarıda sayılan şartların oluşmadığı durumlarda işe iade talebiyle dava açılamamaktadır. Ayrıca İşe iade davası açamayacak kişiler, işveren vekilleri ve işe alma işten çıkarma yetkisine sahip bireylerdir. İş sözleşmesi içerisinde bir çalışanın iş tanımı açıkça yazmalıdır. İş tanımı uyarınca işveren vekili olan kişiler veya bir çalışanı işten atma ya da şirkete eleman alma yetkili olan kişiler İşe iade davası açamamaktadırlar.

İşe İade Davaları Hangi Mahkemede Açılır?

İşe iade amacıyla açılacak olan davalarda mahkemenin hangisi olduğu davanın nerede açılması gerektiği doğru tespit edilmelidir. Öncelikle, davanın açılacağı yer, işverenin ya da işyerinin bulunduğu bölgedeki mahkemelerdir.Bu dava iş mahkemesinde açılmalıdır. Eğer ki işverenin ya da işyerinin bulunduğu bölgede İş Mahkemesi yok ise işe iade amacıyla açılacak davada görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Yani dava İş mahkemesi Olmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

 

İşe İade Davasını Açma Süresi

Haksız bir sebeple ya da sebep göstermeksizin iş sözleşmesi feshedilen bireyler İş Kanunu’nun 20. Maddesi uyarınca, feshin bildirilmesinden itibaren 1 ay süre içerisinde dava açmalıdırlar. Dava açma süresi, fesih tarihinden itibaren başlamaktadır. Bu süre zarfında davanın açılmaması durumunda işe iade hakkı ortadan kalkmaktadır.

 

İşe İade Davası Avukatı

İşe iade sürecinde bireylerin hukuki anlamda adımlarını doğru bir şekilde atmaları gerekir. Aksi halde süreç sonunda bir çok hak kaybı ile karşılaşabilir. Örneğin davanın kazanılamaması, dava sonucunda işe yerleştirilmemesine karşın işe başlatmama tazminatının alınamaması, farklı bir iş tanımı ile işe alınıyor olması, işe iadesinin geciktirilmesi… gibi bir çok durum ile karşılaşılması söz konusu olabilmektedir. O yüzden işe iade davalarında avukat tutulması önerilir. İşe İade Davaları ile ilgili danışmak için 0532 355 84 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İşe iade Davası

3 thoughts on “İşe iade Davası

  • Ben 6 yildir kamuda calisan bir taseron personelim cumartesi gunu mesai saati disinda bazi sikintilarim vardi mudurumuz bunu sebep gosterip isten cikisimi verdirdi ama ben henuz her hangi bir imza felan atmadim bu konuda ne yapmam gerekli. Saygilarimla

  • BİZ 283 KİŞİ 5 AY ÖNCE İŞTEN ÇIKARILDIK YAKLAŞIK 150 KİŞİ İŞE DÖNÜŞ DAVASI AÇTI VE KAZANDI. DAVA AÇMAYANLARIN DURUMU NE OLCAK ? ONLARDA KAZANMIŞ SAYILIRMI? SAYILMAZ İSE EMSAL GÖSTERİP AYNI DAVAYI AÇABİLİRMİ?

  • 15.09.1998 yılında Afşin Elbistan linyitlerinde kamu işçisi olarak işe başladım.18 yıl bir fiil aynı işletmede görev yaptım 02.05.2016 yılında işletmemle hiç alakası yok dışarda tehdit suçundan 110 gün açık cezaevınde yattım.19.08.2016 tarihinde tahliye oldum . 16.08.2017 tarihine kadar denetim göreceğim işe dönmek için işletmeme yazılı müracat ettim.genel müdürlüğümden görmüş olduğum denetimden dolayı bu aşamada yapılabilecek bir işlem bulunamamaktadır diye yanıt geldi.tazminatımı almadım işe iade davasını ne zaman açmalıyım.maden iş sendikasına bağlıyım .işe iadem ile ilgili neler yapmalıyım hangi adımlar ile ilerlemeyim .bu işten ne sonuç çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir