Boşanmada Tazminat Nasıl AlınırBoşanmada tazminat hakkı  4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu tarafından taraflara tanınmış haklardan birisidir. Söz konusu kanun boşanma sonrası tazminat talep edilebilmesi için belirli şartların yerine getirilmiş olmasını talep eder. Buna göre boşanmada tazminat talep edecek olan kişilerin kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeleri gerekir. Boşanmada tazminat için maddi tazminat talebinde bulunacak olan kişiler, boşanmadan dolayı maddi kayba uğrayacak ve boşanmayı getiren olaylar üzerinde eşinden daha az kusura sahip olacaklardır ki tazminat talepleri karşılanabilsin. Aynı şekilde boşanmada manevi tazminat talebinde bulunacak kişilerin de eşinden boşanmada tazminat alabilmeleri ancak kişilik haklarının boşanmayı getiren olaylar sebebiyle saldırıya uğramış olması gerekir.

Boşanmada Maddi Tazminat

Boşanma davası açıp evliliğini yasal olarak sonlandırmak isteyen kişilerin bu süreçte Maddi tazminat talebinde bulunma hakları vardır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanmada maddi tazminat talebinde bulunacak olan bireylerin boşanmayı getiren olaylarda karşı taraftan daha az kusura sahip olmaları şartını aramaktadır. Boşanmalarda maddi tazminat talebinde bulunacak olan kişiler açısından evliliğin sona ermesinin kendisinde maddi bir zarara neden olması ve bu maddi zararın giderilmesi istenebilmektedir.

Evlilik ile birlikte mesleğini bırakan, evlilik içerisinde ev işleri ile ilgilenen bu nedenle maddi anlamda bir tasarruf yapma imkanı bulunmayan bireyler, boşanmada maddi tazminat talebinde bulunabilmektedirler. Boşanma ile birlikte yukarıda saydığımız durumlardan ötürü maddi bir kayıp yaşayan kişiler açılan boşanmada maddi tazminat talep edebilmektedirler.

Maddi tazminat taleplerinde hakimler karşı tarafın ödeme gücünü göz önünde bulundurarak karar verirler. Ödeme gücünü aşan bir tutar, boşanmada maddi tazminat talep edilmesi durumunda bu talep gerçekleşmeyecektir. Bunun yerine boşanmada maddi tazminat ile ilgili karar verirken hakimler, tazminat ödemekle yükümlü tuttuğu kişinin ödeyebileceği kadar tazminata hükmeder.

Diğer yandan boşanmada maddi tazminat talep edecek kişiler açısından istenilen tutar üzerinde bir tazminat alınamamaktadır. Hakimler karşı tarafında ödeme gücü ve maddi zararın tespiti ile birlikte tazminata hükmederken bireyin talep ettiği tazminat miktarı üzerinde bir tazminat vermemektedir. Örneğin boşanma davasında maddi tazminat talep eden kişinin tazminat talebinin 300.000 TL olduğunu varsayarsak hakim 350.000 TL tazminata hükmetmez.

Boşanmada maddi tazminat talep edecek kişilerin talep edeceği tazminat miktarını doğru belirlemesi ve yaşadığı zararı ispat etmesi gerekir. Bu noktada bireylerin hukuki desteğe ihtiyaçları vardır. Yaşanılan zarara ilişkin doğru bir tespit yapılabilmesi ancak uzman bir avukat tutulması ile mümkün olacaktır. Aksi halde bireylerin hak kaybı ile karşılaşmaları olasılığı oldukça fazladır.

 

Boşanmada Manevi Tazminat

Boşanma sürecinde bireyler karşı taraftan manevi tazminat talebinde bulunabilmektedir. Manevi tazminat kavramı, kişilik hakları saldırıya uğrayan bireylerin, bu zararın giderilmesini talep etmeleridir. Boşanmada manevi tazminat talebinde bulunacak bireylerin, manevi tazminat taleplerinin karşılanması için, boşanmayı getiren olaylar dizisinde karşı taraftan daha az kusura sahip olması esas unsurdur.

Manevi tazminat talebinde bulunacak olan bireylerin boşanmayı getiren olaylarda daha az kusura sahip olmaları talep edilen tazminat tutarının hakimce kabulunü sağlayabilmektedir. Boşanmada manevi tazminat hususu ile ilgili olarak hakimlerin üzerinde duracağı bir diğer unsur ise karşı tarafın ödeme gücüdür. Manevi tazminat talebi hakkında hakimler karar verirken tazminat ödeyecek kişinin geliri ve ödeme gücünü göz önünde bulundurarak karar verir.

Boşanmada manevi tazminat talep edecek kişilerin, tazminat tutarı talep ederken dikkat etmeleri gereken durumlardan birisi de, hakim talep edilen tazminat tutarı üzerinde bir tazminata hükmetmemektedir. Örneğin boşanmada 50.000 TL manevi tazminat talep eden bir bireyin 60.000 TL tazminat alma gibi bir durumu olmamaktadır. Diğer yandan boşanmada manevi tazminat talep edilirken uçuk bir tazminat tutarı da hakimler tarafından gerçekçi bulunmamaktadır. O yüzden dengenin doğru kurulması ve zararın somut olarak ispatlanması gerekir.

Boşanmada manevi tazminat talebi 3. kişilere de açılabilmektedir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açan bireyler, aldatma (zina) olayının gerçekleştiği 3. kişilere kişilik haklarının saldırıya uğramış olması nedeniyle manevi tazminat davası da açabilmektedirler. Burada esas unsur aldatmanın gerçekleştiği 3. kişinin evlilikten haberinin olmasıdır.

Boşanmada manevi tazminat talep edecek olan bireylerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tutmaları onların hak kaybı yaşamalarını engelleyecektir. Her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı tutulması önerilir.

 

Boşanmada Tazminat Nasıl Talep Edilir?

Boşanmada tazminat talep etmek isteyen kişilerin bu noktada talep etmek istedikleri tazminat türüne göre kanunun öngördüğü şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Boşanmada tazminat nasıl talep edilir diye merak eden kişiler, tazminat taleplerini boşanma dilekçesi içerisinde beyan edebilecekleri gibi dava süreci içerisinde de tazminat talep edebilirler.

Boşanmada Tazminat Miktarı Nasıl Belirlenir?

Boşanmada tazminat miktarı belirlenirken bireylerin yaşadığı mağduriyet ölçüsünde bir tazminat miktarı ödenmesine hükmedilir. Burada bireylerin yaşadıkları mağduriyetin niteliği boşanmada tazminat miktarı belirlemede önemli bir kıstas olmaktadır.

Boşanırsam Tazminat Alabilir Miyim?

Boşanma sonucunda tazminat almaya hak kazanabilmeniz için kanunun öngördüğü şartları yerine getirmiş olmanız gerekir. Buna göre manevi tazminat için kişilik haklarınızın saldırıya uğramış olması, maddi tazminat için ise, eşinizden daha az kusura sahip olmanız ve boşanma sonrası maddi bir zarara uğramanız gerekir.

Boşanmada Ne Kadar Tazminat Alınır?

Boşanma davalarında tazminat miktarını belirleyen kıstaslar vardır. Karşıdaki kişinin ödeme gücü, yaşanılan maddi ve manevi zarar, talep edilen nafaka miktarı, manevi tazminatta zenginleşmeme esası… gibi bir çok durum boşanmada ne kadar tazminat alacağınızı belirlemektedir. Burada yaşadığınız maddi veya manevi zararın doğru bir şekilde hesaplanması ve karşı tarafın ödeme gücünün doğru tespit edilmesi önemlidir.

 

Boşanmada Tazminat Nedir Nasıl Alınır?

One thought on “Boşanmada Tazminat Nedir Nasıl Alınır?

  • Merhaba ben boşanma davası actım birinci celse ertelendi eşim beni baya bi maddî zarara soktu hiç bir desteği olmadı şu güne kadar.suan calısıyorum fakat evliyken baya kredi cektim onun istegı üzerine iki senedir ayrıyız fakat borçları ben ödüyorum ama artık maddî olarak çöktüm ben nafaka alabilir miyim peki bana bilgi verır misiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir